Tien jaar GVCB is aanleiding om terug én vooruit te kijken. De vooruitgang in veiligheid is terug te zien in een lagere ongevalsfrequentie, maar vanwege de toegenomen bouwproductie blijven ongevallen helaas nog (te) regelmatig voorkomen.
Aandacht voor veiligheid is absoluut noodzakelijk bij werkzaamheden in de bouwsector. Het hoge aantal ongevallen was ruim tien jaar geleden de aanleiding voor opdrachtgevers en opdrachtnemers om de Governance Code Veiligheid in de Bouw op stellen. Dit is meer dan alleen een voornemen geworden, namelijk een hele set aan praktisch beleid, instructies en hulpmiddelen die via deze website van de GCVB beschikbaar zijn gesteld. En geen misverstand: diezelfde aandacht is natuurlijk nodig bij werken aan infra en installaties in Nederland waar Netbeheer NL en Bouwend Nederland de trekkers zijn van de veiligheidsvooruitgang in de laatste tien jaar.
Het vergroten van veiligheid vereist een gezamenlijke inspanning van bouw-, infra- en installatiesector en daarom organiseren de GCVB, Netbeheer NL en Bouwend Nederland samen vier regionale sessies waarin leren van elkaar centraal staat.
In vier regionale themasessies reflecteren we op 10 jaar vooruitgang in veiligheid en inspireren we deelnemers om volgende stappen te zetten in veilig en gezond werken.
Daarnaast halen we input op bij de genodigden zodat ook wij als GCVB, Netbeheer NL en BNL nog betere ondersteuning kunnen bieden aan de sector als het gaat om veilig werken. De evaluerende opbrengst is dan ook bedoeld als input voor een landelijk symposium over de toekomst van veilig en gezond werken in de bouw en techniek sector.
Op 3 juni 2025 is de eerste bijeenkomst georganiseerd bij Avans Hogeschool in Den Bosch. De aflopen tien jaar heeft de Governance Code Veiligheid in de Bouw de werkgevers in de bouw geholpen met o.a. de invoering van de GPI, stappenplannen voor de TOP5-risico's en het programma Veiligheid in Aanbesteding (ViA, SCL, Veiligheidsladder). De GPI is een van de manieren waarop werknemers veiligheidsscholing krijgen.
Om '10 jaar GCVB' én de ambitie van de GCVB om 10 jaar met elkaar vooruit te kijken, kracht bij te zetten, opende Bob Demoet (voorzitter GCVB CEO-overleg) de reeks regionale bijeenkomsten letterlijk met het slaan van een mijlpaal.
Een van de uitdagingen is om elke toekomstige proffesional in de bouw, infra en techniek te voorzien van voldoende bagage om veilig en gezond te kunnen werken; én om ervoor te zorgen dat veiligheid en gezond werken al in de ontwerpfase van een project wordt meegenomen. Hiervoor is het structureel en integraal opnemen van dit thema in het curriculum van bouw- en techniekopleidingen nodig, van (v)MBO tot aan de TU.
Bouwend Nederland heeft zich de afgelopen jaren ingezet om veiligheid in opleidingen van onze toekomstige vakmensen op te nemen. Avans Hogeschool is hierin koploper door het integraal opnemen van veiligheid in hun curriculum van de opleiding Bouwkunde.
In deze eertse regionale sessie gingen we samen met circa 50 genodigden uit de bouw- en opleidingssector in op wat werkt en niet werkt als het gaat om veiligheidsscholing. Onder leiding van Ira Helsloot keken we wat redelijkerwijs extra kan worden gedaan en waar we mee zouden moeten stoppen?
Frank Guldenmund Guldenmund, ass. prof. bij TU/Delft belichtte “Wat weten we nu over het effect van veiligheidscursussen en - momenten op veilig werken"
Harbert Pater, Avans Hogeschool en Erik Colijn BouwSchool Breda tonen in een best practice hoe we veiligheid succesvol in de MBO en HBO opleidingen structureel in het CV kunnen integreren.
Daarna werd in kleine groepjes doorgepraat over de vraag: "Wat moet de inzet van de GCVB de aankomende tijd zijn op het gebied van veiligheidsopleidingen voor de bouw". De uitkomst werd daarna plenair besproken met o.a. regionale opdrachtnemer Jurgen van de Ven, directeur Productie bij Huybregts Relou Bouw & Onderhoud en opdrachtgever Anja Vijselaar, Wethouder Gemeente De Ronde Venen.
Belangrijke aandachtsgebieden die naar voren kwamen waren:
Op 2 oktober 2025 zal de tweede regionale bijeenkomst worden georganiseerd rond het thema 'Ketensamenwerking' in Groningen.
Presentatie Regionale Bijeenkomst 'Leren van elkaar', thema Veiligheidsscholing (pdf)
Meer berichten over Versterken lerend vermogen